Milan Horvat, Fima: Od prvog kvartala 2025. dobit Spana će eksponencijalno rasti

Budeš li Span držao osam, devet godina, obogatit ćeš se – reče direktor Fime Plus Milan Horvat na moju želju, nadu da ću sa Spanom proći kao s Turisthotelom. Kupio sam po, više se i ne sjećam, cca 1200 kuna, godinama ubirao sjajnu dividendu i kad je Tankerska preuzimala prodao po 610 eura.

OK, da odradimo obavezno, ovaj tekst nije nagovor na kupnju, nije nagovor na držanje, ni na prodaju, nije nagovor ni na što.

Burza, akvizicije, dividenda, atrakcija

Zamolio sam te za kratki razgovor jer sam mali dioničar Spana. Zbog sebe, i mnogih malih ulagača koji bi htjeli znati što se zbiva, možda žale jer nisu prodali na 70 i pitaju se bi li trebali prodati na sadašnjih 44. Što bi o Spanu danas rekao i frustriranima, i neznalicama, ali i nekome tko kuži makar osnove investiranja, ako ne i više?

Malu su kompaniju posložili kao bombon i Span je napravio izvrstan iskorak izlaskom na burzu. Svima su pokazali koliko zaista vrijede. U dvije godine od izlaska na burzu realizirao se sav kompanijin potencijal, što se vidi u Spanovoj vrijednosti. I po valorizaciji na burzi, i po akvizicijama, i po isplati dividende… To je ono što je Span diglo i od njega u prve dvije godine na burzi napravilo atrakciju.

U krizi IT-a pokupili najbolje ljude

Ali dečki nisu baš bili jednostavni, nego su bili vrlo promišljeni. Znali su da, kad se realizira ta faza priče, moraju nastaviti. Ne možeš nešto odraditi i sjediti na lovorikama. Krenuli su u sljedeći ciklus, u akvizicije i otvaranje novih tržišta, što je u tijeku. Ovaj je ciklus vezan i uz direktivu Europske unije čiji je cilj povećati kibernetičku sigurnost, NIS2. U direktivu po kojoj su obavezne djelovati sve srednje i velike kompanije Span je uključen od samog začetka. Span je voditelj i nositelj implementiranja direktive EU.

I što su oni uradili! Lani, kad je krenula kriza IT-a, pokupili su najkvalitetnije ljude. To im je povećalo troškove, smanjilo profitabilnost i atraktivnost. Akvizicija ti automatski skine dio vrijednosti, jer u akvizicijama sve rizike moraš iskazati maksimalnima, da bi ih kasnije mogao prikazati kao izvanredne prihode. No, biznis moraš razvijati. Moraš investirati. Investirali su u razvoj za NIS2, a ta će investicija rezultate početi davati od sljedeće godine.

“NVIDIA je dugo bila down. I Apple ima cikluse rasta i pada”

Znači, mali dioničar dobit koju sanja može očekivati za godinu dana?

Da, s tim da će, po svim mojim analizama, dobit eksponencijalno rasti. Krenut će sljedeće godine, ali će jako ubrzavati, 2026., 2027. i 2028. bit će jake. Ove godine su kompanije dobile nalog da uključe NIS2. Treba im malo vremena da nađu partnere. Ove će godine početi gledati kako to složiti i raditi prve ugovore, koji će se realizirati sljedeće godine. Iduće će godine to sve eksplodirati i eksponencijalno se razvijati.

Prije inicijalne javne ponude sam govorio da će Span biti hit, ali da je to dugoročno vrhunska dionica. Dugoročno. Zašto? Zato što je Span sjajno posložena kompanija, s izvrsnim menadžmentom. To nije menadžment koji je napravio one hit wonder, nego menadžment koji kompaniju gradi long term, i to radi, jako, jako dobro i promišljeno. I naravno da onda ima oscilacija. I NVIDIA je dugo godina bila down, a sad je eksplodirala. I Apple ima cikluse rasta i pada. To su normalni ciklusi. E, sad, ako si pasivni investitor, onda to držiš long term, jer je to dobra priča. Tako radi Buffett.

“Span će sigurno dati dividendu”

U ovom trenutku, mi od Spana ne očekujemo veliku dividendu, bit ćemo sretni bude li 25 centi…

… Span će sigurno dati dividendu, jer je to njihova politika. To je jedan od dokaza promišljenosti njihovog načina rada, za Hrvatsku potpuno neuobičajenog.

Cijena se sa 70 eura nije jače survala zato što ima dovoljno ljudi koji ovo što govoriš ili znaju ili vjeruju ili se nadaju da će tako biti?

Cijena se nije survala niže jer je Span dovoljno dobra kompanija i zato nije izgubio povjerenje investitora. Cijelo vrijeme komuniciramo svojim investitorima i naši investitori sve to što ja sad govorim znaju. Nisu pali s Marsa i nismo ih prevarili da uđu u Span. Mi radimo zaista by the book. Što znaju veliki, znaju i mali ulagači, kojima dajemo sve informacije i educiramo ih. Na njima je da procijene žele li ili ne žele. Veliki broj investitora smo doveli i nakon IPO-a. Ti su investitori, manje-više, ostali unutra i stabilni su. I institucionalni i retail.

“Span je s Bonsaijem ušao u AI”

S obzirom da nisam uložio brdo love, neću se obogatiti na Spanu. No, koji je target za osam, devet godina?

To ti ne mogu reći, jer takve izračune nisam radio. Imat će skalirani posao u nečemu što je vrlo dinamično, a imaju stabilan biznis s Microsoftom. I, zadnja stvar, koja se tek treba pokazati, oni su s Bonsaijem ušli u AI.

Koliko Span radi da zajaše val umjetne inteligencije, a koliko su u opasnosti da će neki od poslova koje Span radi umjetna inteligencije pojesti?

Imaju stabilan posao s Microsoftom. Imaju sve što im donosi NIS2. Imaju još neke izvore prihoda. I odlučili su se uključiti u AI i sve što AI omogućava kroz software i ostale kanale, i koji unaprjeđuje ove dvije cjeline. Oni ne rade AI, kako ja to vidim, kao posebnu diviziju, nego kao nadopunu svog core businessa. Oni se trude ne izlaziti iz svog core businessa, ali ga žele raditi na najmoderniji način. To je ono što najviše cijenim u Spanu. Span ima brutalno vrhunski menadžment i lidera, ekipu koja jako dobro zna u čemu je i u kojem se smjeru razvija njihova industrija. Oni u tome žele biti in front of others. I, oni su doista corporate culture company. Po meni jedina u Hrvatskoj. U njihovoj korporativnoj kulturi zaista funkcioniraju i svi elementi corporate governance, što je za investitore zapravo najvažnije jer se mogu pouzdati u sva pravila koja su implementirana u upravljanje kompanijom, njezine strategije, uz transparentnost svega toga.

(Fotografija ljubaznošću Milana Horvata)

Želite li još članaka poput ovoga u svoj inbox? Pretplatite se na newsletter 🙂